Om oss

Vår affärsidé är att Ge våra kunder bästa förutsättningar att utvecklas med hjälp av kunskap om sin omvärld. Vi hjälper personer som i sin yrkesroll har behov av att få relevant och pålitlig information om händelser, trender och ny kunskap i omvärlden.

Nobicon grundades 1991 och ägs sedan 2017 av Bonnier News. Vi har kontor i Umeå och Stockholm

Medarbetare

Elin Wålstedt

Informationsspecialist och produktspecialist

elin@nobicon.se
090-159 777

Emil Manninen

Försäljningsansvarig

emil@nobicon.se
070-827 72 22

Jonas Wahlqvist

Verkställande Direktör

jonas@nobicon.se
090-159 772

Lisa Ainek Enmark

Teknisk projektledare

lisa@nobicon.se
090-159 775

Olle Engqvist

Systemutvecklare

olle@nobicon.se
090-159 779

Petter Gustafsson

Webbutvecklare

petter@nobicon.se
090-159 776

Rune Söderström

Säljkonsult

rune@nobicon.se
070-377 76 70

Arbeta hos oss

Inspirerande arbete i utvecklingens framkant

Vi hjälper Sveriges mest inflytelserika organisationer i deras omvärldsarbete. Våra tjänster finns i skärningspunkten mellan den senaste digitala omvärldsinformationen, den senaste tekniken inom molntjänster och våra kunders verksamhetsutveckling.

Ständig personlig och professionell utveckling

Att vara anställd på Nobicon är att ständigt utvecklas, personligt och professionellt. Vår strävan är att varje medarbetare inom Nobicon ska ges möjlighet att ständigt växa i sin yrkesroll och se en tydlig karriärväg framför sig inom eller utanför Nobicon.

Meritokrati

På Nobicon är det de bästa idéerna och det bästa arbetet som belönas, oavsett kön, etnicitet, titel, tjänsteår, etc. Varje medarbetare får inflytande och belöning i relation till det egna bidraget till verksamheten. Den största meriten är att hjälpa andra att växa.

Flexibilitet och balans

Varje anställd ska själv ha möjlighet att göra livsstilsval och styra balansen mellan arbete och fritid, fokus på karriär kontra familj eller andra intressen. Flexibiliteten fungerar båda vägarna – företaget ställer upp för den anställde och den anställde ställer upp för företaget. Företaget arbetar för att stödja medarbetarna i en aktiv och hälsosam livsstil.

Hitta hit

Nobicon Nordic AB
Storgatan 51B
903 26 Umeå

OBS! Fakturor ska skickas till annan adress. Kontakta oss för korrekt fakturaadress.

Kontakt

Support

kontakt@nobicon.se

support@nobicon.se

Umeå 090-144 270

090-144 270

Stockholm 08-5850 5850

Support

support@nobicon.se

090-144 270

Besöksadresser

Kontoret i Umeå

Storgatan 51B, 2tr

Länk till karta

Kontoret i Stockholm

Gjörwellsgatan 30

Länk till karta